Image

Ubytki niepróchnicowego pochodzenia

Ubytki zębowe pochodzenia niepróchnicowego mogą występować w każdym wieku.

Nie powstają na skutek działania bakterii próchnicotwórczych. Powstają na skutek działania czynników mechanicznych, chemicznych, zaciskania i tarcia zębami, wad zgryzu oraz stresu. Ubytki te wpływają na estetykę uzębienia, a nieleczone prowadzą do nadwrażliwości zębów, chorób miazgi, a także uszkodzeń mechanicznych koron.

Do ubytków niepróchnicowego pochodzenia należą:

ABRAZJA – to dolegliwość polegająca na nadmiernym ścieraniu się tkanek twardych zęba w wyniku działania czynników zewnętrznych. Jej najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe mycie zębów. Stosowanie szczoteczki do zębów o twardym włosiu oraz past o wysokiej ścieralności. Istotna jest technika szczotkowania, czyli wykonywanie ruchów wymiatających zamiast szorujących. Niekiedy abrazja pojawia się u osób wykonujących określone zawody np. u muzyków grających na instrumentach dętych, krawcowych, palaczy fajek, osób gryzących długopis podczas pracy.
Na sutek abrazji w okolicy dziąsła powstają ubytki klinowe. Mają one kształt niecki i znajdują się na wargowej powierzchni zęba tuż nad linią dziąseł.

ATRYCJA – to ścieranie tkanek na powierzchni żującej i brzegach siecznych zębów na skutek naturalnego żucia. Przyczyną mogą być: wady zgryzu, nadmierne stłoczenie zębów, bruksizm
(mimowolne zgrzytanie zębami), silny stres. Jednym z objawów może być nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno.

ABFRAKCJA – jest wynikiem nadmiernych przeciążeń zgryzowych. Dochodzi do tego często z powodu nieuzupełnionych ubytków w uzębieniu. Taka sama siła żucia rozkłada się wówczas na mniejsze ilości zębów przez to dochodzi do ścierania się twardych tkanek. Abfrakcje mogą mieć poważne skutki dla uzębienia nawet w postaci mikrozłamań twardych tkanek zęba.

EROZJA- to utrata twardych tkanek w zębie na skutek działania czynników zewnętrznych – kwasów, które mogą pochodzić z napojów gazowanych, soków owocowych, wina, owoców cytrusowych. Jak również czynników wewnętrznych takich jak np. refluks żołądkowo – przełykowy, przewlekłe wymioty np. w ciąży, choroba wrzodowa, bulimia. Proces erozji przyśpiesza przez szczotkowanie zębów bezpośrednio po spożyciu kwaśnych pokarmów. Należy wtedy odczekać ok 30 min., aby hormony obecne w ślinie mogły wyrównać poziom pH.

Zagrożeniem dla naszych zębów jest nie tylko próchnica. Ubytki niepróchnicowego pochodzenia stanowią złożony problem diagnostyczny oraz leczniczy. Nawet stosując odpowiednią profilaktykę nie zawsze można uniknąć niepróchnicowych ubytków.

Wszelkiego rodzaje ubytki należy skonsultować z lekarzem dentystą. Im szybciej tym lepiej dla naszych zębów☺

Zapraszamy do S-dent!