Image

Jaką szczoteczkę wybrać?

Szczoteczka do zębów jest niezbędnym narzędziem do dbania o nasze zęby na co dzień.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szczoteczek, dlatego wybór może być trudniejszy niż kiedyś.

Potrzeby jamy ustnej każdy z nas ma inne. Czy nosisz aparat, czy masz nadwrażliwość, a może tendencję do gromadzenia się kamienia nazębnego? Prawidłowy dobór szczoteczki przekłada się bezpośrednio na zdrowie naszych zębów, dlatego należy kierować się indywidualnymi potrzebami.

Szczoteczka manualna

Najbardziej popularna znana nam od dzieciństwa choć dzisiaj wypierana poprzez nowoczesne technologie. Wyróżnia ją prosta konstrukcja, niska cena i niewielki rozmiar. W przypadku szczoteczki manualnej istotna jest wielkość główki oraz rodzaj włosia. Włosie miękkie przeznaczone jest dla dzieci i osób posiadających nadwrażliwość. Dla osób dorosłych poleca się włosie średnio twarde. Szczotkowanie powinno trwać ok. 3 min i powinno być połączone z nitkowaniem.

Szczoteczka elektryczna

Czyści zęby za pomocą ruchów rotacyjno-pulsacyjnych wykonując od kilku do kilkunastu obrotów na minutę. Wyposażona jest w różne tryby pracy, które wspomagają prawidłowe utrzymanie higieny jamy ustnej. Zdecydowanie może konkurować ze szczoteczką manualną. Na rynku dostępne są szczoteczki, które umożliwiają personalizację urządzenia np. osoby z przebarwieniami na zębach mogą wybrać tryb wybielający, a osoby z nadwrażliwością mogą korzystać z trybu delikatnego. Niewątpliwą korzyścią jest timer, który sygnalizuje koniec cyklu mycia zębów. Należy jednak pamiętać, że szczoteczki elektryczne wymagają regularnego ładowania

Szczoteczka soniczna

To najnowsza wersja szczoteczki elektrycznej. Jej działanie polega na wytwarzaniu fal dźwiękowych. Dzięki wysokim częstotliwością fale rozbijają bakterie na drobne cząsteczki.
Dodatkową cechą jest wymiatający ruch, który według dentystów jest najbardziej skuteczną metodą usuwania zanieczyszczeń z zębów. Chroni również dziąsła przed mechanicznymi uszkodzeniami. Taką szczoteczką możemy wykonać delikatny masaż dziąseł co spowoduje lepsze ukrwienie i odżywienie tkanek. Tak więc ten typ szczoteczki polecany jest przy odsłoniętych szyjkach zębowych oraz dla osób z nadwrażliwością. Natomiast dla osób z próchnicą i chorobami przyzębia polecane są szczoteczki soniczne wyposażone w technologię jonową. W rączce szczoteczki znajduje się wbudowana metalowa płytka, która przy dotknięciu emituje jony ujemne, a te przyciągają naładowane dodatnio bakterie i dodatkowo chronią przed powstaniem płytki nazębnej. W przypadku szczoteczki jonowej nie musimy używać pasty.

Jeśli nie wiesz, jaką szczoteczkę wybrać, zapraszamy do naszego gabinetu! Lekarz oceni stan uzębienia i dziąseł oraz pomoże wybrać odpowiednią szczoteczkę.

Jak mawiają stomatolodzy- najlepsza szczoteczka, to ta, której używasz ☺

Zapraszamy do S-dent!