Image

Czym jest skaling?

W naszej jamie ustnej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej w wyniku jej niedostatecznej higieny. Jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii, które powodują próchnicę oraz paradontozę. Z kolei ślina zawiera związki mineralne pod wpływem których, płytka utwardza się, a na niej powstaje kamień nazębny.

Na powstawanie kamienia nazębnego najbardziej narażone są osoby palące, pijące dużo herbaty i kawy, stosujące bogatą w białko dietę oraz mające predyspozycje genetyczne.

W tej sytuacji pomóc może wykonany w gabinecie profesjonalny skaling. Jest to zabieg dość powszechny, który zaleca się wykonywać co 6 miesięcy, a w przypadku skłonności do gromadzenia się kamienia częściej. Zabieg jest bezbolesny, choć niektórzy mogą odczuwać niewielki dyskomfort i trwa ok. 30-60 min.

Wyróżniamy dwa rodzaje skalingu:

  • naddziąsłowy
  • poddziąsłowy

Skaling naddziąsłowy polega na usunięciu kamienia z powierzchni korony zęba oraz pozbawieniu go osadu i złogów poniżej linii dziąseł.

Skaling poddziąsłowy polega na usunięciu kamienia pod powierzchnią dziąseł w kieszonkach dziąsłowych, a czasami nawet w obrębie korzeni.

W naszym gabinecie zabieg ten wykonujemy skalerem ultradźwiękowym. Drganie skalera powoduje rozbicie kamienia oraz osadu na drobne cząsteczki. To nowoczesna i bardzo skuteczna metoda.

Rekomendujemy wykonanie skalingu wraz z piaskowaniem, gdzie przy pomocy specjalnego piasku usuwa się osad wraz z przebarwieniami.

Przeciwwskazania:

  • kobiety w ciąży
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • odklejanie się siatkówki oka

W tych przypadkach proponujemy skaling ręczny.

Kompleksowa profilaktyka pomoże uzyskać piękny, biały, a przede wszystkim zdrowy uśmiech.

Zapraszamy do S-dent!