Proteza zębowa jaką wybrać?
Braki w uzębieniu znacząco wpływają na nasz komfort i zadowolenie z życia. Wiążą się też z licznymi problemami jak wady zgryzu, zmiany w wyglądzie twarzy czy sposobie mówienia. Dodatkowo powodują problemy zdrowotne np. zanikanie kości, obniżanie dziąseł.
Współczesna stomatologia oferuje wiele rodzajów protez zębowych, ale wybór należy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz od naszych możliwości finansowych.
Proteza ruchoma
Protezę ruchomą stosuje się w przypadku częściowych braków w uzębieniu jak i całkowitego bezzębia. Charakteryzuje się tym, że można ją samodzielnie wyciągnąć z ust w dowolnym momencie. Zastosowanie jej pozwala odzyskać możliwość żucia i przywraca estetykę uśmiechu. Czasami jednak może przysporzyć trochę zmartwień. Siła żucia protezy ruchomej przenoszona jest na błonę śluzową wtedy kość nie jest odpowiednio obciążona i powoli zanika. Z czasem również proteza staje się luźniejsza co może powodować dyskomfort. Problemem staje się także gryzienie twardych produktów np. orzechów, marchewki, jabłek. Jeśli funkcjonowanie z protezą ruchomą staje się coraz większym problemem jest alternatywa, czyli odbudowa stała na implantach.
Proteza stała na implantach
To niewyjmowane uzupełnienie protetyczne. Stosuje się je w przypadku całkowitego braku zębów lub ubytków dotyczących fragmentu łuku zębowego. Mocowana jest na stałe do implantów wszczepionych w szczękę lub żuchwę. Cechuje się nadzwyczajną wytrzymałością, ponieważ wykonana jest z ceramiki, a ta charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i przebarwienia. Protezy te w jamie ustnej wyglądają bardzo naturalnie i pozwalają zachować fizjologiczne funkcje narządu żucia. Proces wszczepienia implantu i założenia protezy jest precyzyjnie planowany. Wszczepienie jednego implantu trwa ok. godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowych. Proces gojenia trwa ok. 3 miesiące. U większości dopiero po tym czasie można założyć stałą protezę.