Czym jest próchnica wczesna?
Próchnica wczesna dotyczy zębów mlecznych. Występuje u około 60% dzieci w wieku 3 lat i charakteryzuje się bardzo gwałtownym i ostrym przebiegiem.
Nieleczona bardzo szybko doprowadza do zniszczenia części koronowej zęba i do zmian zapalnych w miazdze i tkankach otaczających.
Istnieje kilka czynników warunkujących występowania tego typu próchnicy:
- częste spożywanie produktów bogatych w węglowodany proste np. słodkich napojów gazowanych, słodyczy, mleka dosładzanego cukrem,
- nieprzestrzeganie zasad higieny jamy ustnej,
- karmienie butelką przed snem lub w nocy, a w tym czasie ślina wykazująca działanie ochronne produkowana jest w mniejszych ilościach,
- stosowanie butelek ze smoczkiem lub kubeczków z ustnikiem,
- oblizywanie np. łyżeczki, smoczka przez osoby dorosłe z nieleczoną próchnicą zębów,
- predyspozycje genetyczne,
- zbyt późna opieka stomatologiczna
Jak rozpoznać próchnicę u niemowląt i małych dzieci?
Pierwsze ubytki zajmują najczęściej górne siekacze, czyli jedynki. Początkowo, ma postać smug, plamek lub odbarwień na zębach dziecka. Próchnica u dzieci dość szybko postępuje, zajmując kolejne zęby. W postaci zaawansowanej widoczne są brązowe lub czarne plamy, zlokalizowane często blisko dziąseł lub po wewnętrznej stronie zębów przez co trudno je dostrzec.
Czy powinno się leczyć mleczaki?
Zdecydowanie tak, im wcześniej odwiedzimy stomatologa dziecięcego tym lepiej. Próchnica wczesna nie powinna być rodzicom obojętna, ponieważ ma duży wpływ na zdrowie zębów i całej jamy ustnej dziecka w dorosłości. Dodatkowo zła kondycja zębów mlecznych może przyczyniać się do rozwoju wad zgryzu.
Aby uniknąć próchnicy wczesnej należy położyć głównie nacisk na wczesną profilaktykę. Więcej na temat wizyty adaptacyjnej w naszym artykule o takim właśnie tytule.
Pamiętajmy! Regularne wizyty kontrolne, przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej, zdrowa dieta, unikanie kubeczków z ustnikiem i butelek ze smoczkiem pomogą uchronić nasze pociechy przed ryzykiem wystąpienia próchnicy.