Image

Co z tymi ósemkami….

Ósemki nazywane zębami mądrości, to trzecie zęby trzonowe u człowieka.

Zazwyczaj występują 4 zęby mądrości i wyrzynają się pomiędzy 17 a 25 rokiem życia. Wyrzynanie może trwać nawet do 40 roku życia. Zdarza się jednak, że u niektórych osób nie dochodzi do wykształcenia ósemek. Ich brak jest uwarunkowany genetycznie. Ponieważ ósemki wyrzynają się bardzo późno, nie ma dla nich wystarczająco miejsca w jamie ustnej. Zwykle zęby te są źle ustawione, rosną krzywo, są skierowane w stronę siódemki, a nawet wrastają w policzek.
Wyrzynaniu się zębów mądrości często towarzyszy ból, który może trwać nawet kilka lat i  powodować bóle migrenowe, czy problemy ze stawami, które odczuwamy jako „przeskakiwanie żuchwy”.
Ósemki często wyrzynają się uszkodzone. Do tego głębokie umiejscowienie w jamie ustnej tworzy idealne środowisko do rozwoju bakterii i osadzania się płytki nazębnej, a w konsekwencji do próchnicy.

Jak zatem sprawdzić ułożenie naszych zębów mądrości?

Jedynym sposobem jest wykonanie pantomonogramu czyli zdjęcia rtg szczęki. To ono daje informację o wzroście i rozwoju zębów. Pomoże także w zaplanowaniu dalszego postepowania.

Jak wygląda usuwanie ósemki?

Jeśli zdecydujemy się na ekstrakcję należy wybrać doświadczonego lekarza dysponującego nowoczesnym, dobrze wyposażonym gabinetem. Zabieg ten jest wykonywany przez chirurga szczękowego w znieczuleniu miejscowym. Taki zabieg nie zawsze jest prosty, ponieważ wszystko zależy od ułożenia zęba. Dostęp do nich jest dość utrudniony z racji tego, że znajdują się na końcu szczęki, a korzenie nie zawsze są proste.
Jeśli  ząb jest prawidłowo ułożony, a ryzyko komplikacji jest niskie, wówczas ósemkę usuwa się tradycyjną metodą dłutowania przy pomocy kleszczy i dźwigni.
Jeśli jednak ułożenie korzeni lub zęba wskazuje, że mogą pojawić się powikłania, wówczas ósemkę usuwa się chirurgicznie. Po zabiegu lekarz oczyszcza zębodół i zakłada szwy na 7-10 dni. Istotne jest utrzymanie operowanej okolicy w czystości aby zapobiec zakażeniom.

Po ekstrakcji:

  • nie pij alkoholu i nie pal papierosów
  • unikaj wysiłku fizycznego przez ok. 7 dni
  • odstaw gorące potrawy i napoje
  • nie zażywaj aspiryny ponieważ powoduje rozrzedzenie krwi
  • powstrzymaj się od oczyszczania nosa- zwiększone ciśnienie w jamie ustnej może spowodować nadmierne krwawienie.
  • dbaj o higienę jamy ustnej

Jeśli masz problem ze swoimi ósemkami, zapraszamy na konsultację!

Nasz doświadczony chirurg szybko i bezboleśnie uwolni Cię od problemu 😀