Image

Licówki - co należy o nich wiedzieć

Dzisiaj gabinety oferują wiele zabiegów z stomatologii estetycznej, aby przywrócić piękny wygląd zębom. Jedną z nich jest założenie tzw. licówek.

Licówki są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą poprawić estetykę swoich zębów pod względem koloru, kształtu, a także skorygować diastemę i niewielkie wady zgryzu.

Licówka, to cieniutka nakładka, która przyklejana jest za pomocą specjalnego kleju do przedniej (licowej) strony zęba.

Najpopularniejsze rodzaje licówek:

  • Licówki porcelanowe- wykonane z najlepszej jakości ceramiki dentystycznej. Zakłada się je zazwyczaj od „trójki do trójki”. Cechuje je naturalny wygląd i wytrzymałość. Do złudzenia przypominają naturalne szkliwo, są bardzo cienkie i kompatybilne z tkankami przyzębia. Nie mają tendencji do przebarwień oraz są odporne na osadzanie kamienia. Posiadają również dużą odporność na ścieranie. Przy odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się nimi nawet 10-15 lat.
  • Licówki kompozytowe- wykonane są z żywic kompozytowych. Mogą być założone podczas jednej wizyty w gabinecie bez konieczności pobierania wycisków. Mogę być stosowane u osób, które w szybki sposób chciałyby zredukować niedoskonałości estetyczne uzębienia. Czyli osoby, których zęby ulegają przebarwieniom, albo nie lubią koloru swoich naturalnych zębów. Licówki kompozytowe stanowią tańszą alternatywę dla licówek ceramicznych. Jednak mają mniejszą wytrzymałość, większą ścieralność oraz podatność na przebarwienia. Przy odpowiedniej pielęgnacji można cieszyć się nimi nawet 5-7 lat.

Jak zakłada się licówki?

Licówki można założyć na zdrowe, wyleczone zęby pozbawione osadu i kamienia nazębnego.
Składa się, to z kilku etapów w przypadku licówek porcelanowych. Po konsultacji i wykonaniu zdjęcia pantomograficznego uzębienia pobierane są wyciski lub skany łuków zębowych. U nas w gabinecie robimy również zdjęcie twarzy uśmiechniętego pacjenta, aby dobrać licówki do rysów twarzy. Na podstawie wycisków i planu leczenia, laboratorium tworzy wizualizację przyszłego uśmiechu. Jeśli pacjent zaakceptuje wizualizację lekarz przystępuje do preparacji zębów pod licówki w znieczuleniu miejscowym. Pacjent opuszcza nasz gabinet w tymczasowym uzupełnieniu. Podczas ostatniej wizyty lekarz cementuje właściwe licówki. Po cementowaniu sprawdza zgryz i wykonuje drobne korekty, jeśli to konieczne.

Pacjent jest zapraszany na wizytę kontrolną, aby ocenić stan licówek i zgryz po kilku tygodniach od zabiegu.

 

Piękny uśmiech jest naszą wizytówką, dlatego coraz więcej osób decyduje się na korektę uzębienia dzięki licówkom.

Zapraszamy na konsultację do S-dent! ☺