Lakowanie a lakierowanie zębów u dzieci, czy jest różnica?
Lakowanie i lakierowanie brzmią podobnie. Są to jednak dwa różne zabiegi chociaż oba służą temu samemu, czyli profilaktyce w przeciwdziałaniu próchnicy.
Dbanie o zęby dzieci jest niezwykle ważne, ponieważ zaniedbania mogę prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Lakowanie
Jest szczególnie zalecane zaraz po wyrżnięciu się zębów mlecznych i stałych trzonowych. Dotyczy, to zębów, które mają bruzdy. Zabieg polega na pokryciu bruzd i zagłębień na powierzchni żującej zęba płynnym preparatem, który utwardza się lampą polimeryzacyjną. Na powierzchni zęba tworzy się szczelna powłoka, która chroni ząb przed próchnicą i zatrzymuje rozmnażanie się bakterii w głębokich bruzdach. Warunkiem jest, to że na zębach przeznaczonych do lakowania nie będzie próchnicy. Zabieg jest bezbolesny, a lakowanie jednego zęba zajmuje kilka minut. Należy go powtarzać raz w roku.
Lakierowanie
Podobnie jak lakowanie zalecane jest dla dzieci wieku wczesnoszkolnym. To również procedura stomatologiczna, która ma na celu ochronę zębów przed próchnicą. Zęby mleczne są bardziej narażone na bakterie i kwasy, dlatego warto zadbać o dodatkową warstwę ochronną w postaci lakieru. Zabieg polega na nałożeniu cienkiej warstwy ochronnego lakieru na powierzchnię zębów mlecznych. Lakier ten, to nieszkodliwa substancja w odpowiednich dawkach wzbogacona o fluor, który tworzy barierę ochronną przed bakteriami i kwasami. Dodatkowo lakierowanie pomaga wzmocnić szkliwo. Po nałożeniu preparatu zaleca się niespożywanie posiłków przez ok. 2 godziny, unikanie pokarmów twardych i lepkich.
Regularne lakowanie i lakierowanie u dzieci pomaga utrzymać zęby w zdrowiu zapewniając im ochronę przed próchnicą i innymi dolegliwościami.