Krwawiące dziąsła to problem wielu osób, a który wielu z nas bagatelizuje..
Dziąsła, są jedną z naturalnych barier uniemożliwiającą drobnoustrojom wnikanie do organizmu. Są zatem wskaźnikiem zdrowia całego organizmu.
Kiedy pojawi się krwawienie zazwyczaj dochodzimy do wniosku, że to lekkie uszkodzenie mechaniczne powstałe podczas szczotkowania. Jednorazowy incydent nie zwiastuje niczego złego. Gorzej, jeśli krwawienie z dziąseł pojawia się często – taka sytuacja powinna być jak najszybciej zdiagnozowana.
Przyczyny krwawiących dziąseł
Dziąsła mogą krwawić z wielu przyczyn. Najczęściej jest to nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nieusuwana płytka bakteryjna gromadzi się na linii dziąseł, a jej nadmiar może prowadzić do stanu zapalnego. Wraz z zaawansowaniem choroby pojawiają się kolejne dolegliwości np. nieprzyjemny zapach i posmak w ustach, obrzęk, nadwrażliwość na temperaturę oraz tkliwość. Objawy, te prowadzą do choroby zwanej paradontozą.
Niemal 70% osób w Polsce zmaga się z tą przykrą dolegliwością.
Wyróżniamy 4 rodzaje paradontozy
- zapalenie przyzębia przedpokwitaniowe – dotyczy uzębienia mlecznego. Pojawia się u zdrowych dzieci przed 5 rokiem życia. Przyczyną mogą być predyspozycje genetyczne.
- zapalenie przyzębia młodzieńcze – początkowe objawy mogą się pojawić ok. 13 roku życia. Są kilkukrotnie szybsze od typowej paradontozy, a nieleczone prowadzą do zniszczenia kości szczęki.
- zapalenie przyzębia postępujące – początek choroby rozwija się ok. 20 roku życia. W fazie ostrej występuje mocne zapalenie dziąseł, a w ciągu kilku tygodni dochodzi do utraty ok. 35% kości żuchwy.
- zapalenie przyzębia typowe – to powszechna choroba przyzębia, która prowadzi do rozchwiania zębów. Jej pierwszym objawem jest nadmierna ilość płytki bakteryjnej. Dotyka osób w wieku ok. 30 roku życia.
Inne przyczyny krwawienia dziąseł
- cukrzyca,
- anemia,
- niedobór witaminy C i K,
- choroby wątroby,
- predyspozycje genetyczne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- ciąża
Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób błony śluzowej jamy ustnej jest periodontologia. Plan leczenia zawsze dostosowany jest indywidualnie do każdego pacjenta i zależy od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie tego typu dolegliwości, to przede wszystkim oczyszczenie zębów ze złogów, w szczególności cementu korzeniowego. Jeśli choroby przyzębia wynikają z innych czynników, potrzebna będzie konsultacja z lekarzem genetykiem lub immunologiem.
Lepiej zapobiegać niż leczyć, a kluczem do zapobiegania chorobom przyzębia jest profilaktyka, czyli:
- regularne konsultacje stomatologiczne,
- właściwa higiena jamy ustnej,
- regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz piaskowania.
Podsumowując, zdrowe zęby to nie tylko brak próchnicy, ale również zdrowe dziąsła.
Zapraszamy na konsultację – sprawdzimy kondycję Twoich zębów i dziąseł 🙂