Jak dieta wpływa na nasze zęby?
Właściwa dieta ma ogromny wpływa na zdrowie całego organizmu, a więc również na nasze zęby.
Dieta powinna być pełnowartościowa i zawierać niezbędne składniki pokarmowe oraz minerały, dzięki którym zęby i dziąsła będą mocne oraz odporne na infekcje.
Co warto jeść, a czego unikać?
- wapń i fosfor to pierwiastki, które są budulcem zębów. Od ich poziomu w organizmie zależy wytrzymałość zębów, ponieważ wapń stanowi 99% masy zębów. Wapń zmniejsza ryzyko próchnicy oraz redukuje kwasowość w jamie ustnej. Przy jego niedoborze zęby stają się słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Podobnie jest w przypadku niedoboru fosforu.
Wapń znajdziemy przede wszystkim w produktach mlecznych. Przy nietolerancji białka krowiego można dietę wzbogacić o szpinak, fasolę, jarmuż, orzechy, brokuł.
Fosfor natomiast znajdziemy w mięsie, rybach, jajkach, ziarnach zbóż. - witaminy. Kluczową rolę odgrywają witaminy A, C i D.
Witamina A – działa przeciwpróchniczo. Znajdziemy ją w takich produktach jak: marchew, jajka, morele, agrest, wątróbka, ryby.
Witamina C- wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Znajdziemy ją min. w cytrusach, brokułach, kapuście kiszonej, czerwonej papryce i w kiwi.
Witamina D – najważniejsza dla zębów, ponieważ wspomaga wchłanianie wapnia i fosforu. Ma korzystny wpływ na szkliwo – wzmacnia je i reguluje jego mineralizację. Znajdziemy ją w rybach słonowodnych (makrela, dorsz, tuńczyk), a także w jajkach i maśle. - antyoksydanty: polifenole i flawonoidy posiadają właściwości przeciwzapalne, które korzystnie wpływają na zdrowie dziąseł. Znajdziemy je w zielonej herbacie, owoce jagodowe, czerwone wino oraz warzywa.
- błonnik – stymuluje produkcję śliny. Ślina natomiast neutralizuje kwasowość w jamie ustnej i usuwa resztki pokarmu co pomaga w zapobieganiu próchnicy. Znajdziemy go w pełnowartościowych produktach zbożowych – kasze gruboziarniste, płatki owsiane, brązowy ryż.
W trosce o zdrowie naszej jamy ustnej warto wyeliminować z diety
- cukry i słodkie napoje (karmelki, krówki)
- kwasy (soki owocowe)
- kofeinę (kawa i czarna herbata)
- alkohol
- żywność wysoko przetworzona (chipsy, hamburgery, parówki, wafle ryżowe)
Kilka wskazówek, aby dodatkowo dbać o zęby
- pij dużo wody
- ogranicz jedzenie między posiłkami
- myj zęby minimum 2 razy dziennie
- używaj nici dentystycznej
- dwa razy w roku umawiaj się na wizyty kontrolne w celu sprawdzenia stanu uzębienia
Świadome wybory żywieniowe przyczyniają się do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł.