Czy w ciąży można leczyć zęby?
Istnieje wiele czynników, które w okresie ciąży, są szczególnie ważne dla rozwijającego się maluszka. Jednym z nich są regularne wizyty przyszłej mamy w gabinecie stomatologicznym.
Ciąża to, okres, w którym w organizmie przyszłej mamy odbywa się wiele procesów mogących powodować choroby w obrębie jamy ustnej. Zmienia się PH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Dziąsła stają się bardziej rozpulchnione i narażone na krwawienie, co może powodować, że przyszłe mamy ograniczają codzienną higienę. Ponadto nudności i wymioty jak i częste podjadanie zwłaszcza kwaśnych i słodkich pokarmów negatywnie wpływają na zęby.
Przez lata panowało przekonanie, że w ciąży nie powinno się leczyć zębów, ponieważ zagraża to dziecku. Dzisiaj dzięki obecnej wiedzy i nowoczesnym metodom leczenia wizyta u dentysty w ciąży jest bezpieczna. Jeśli przed zajściem w ciąże nie udało się wyleczyć wszystkich ubytków oraz dokonać zabiegu higienizacji najlepiej zaplanować wizyty na początku, na półmetku i pod koniec ciąży. Lekarz na bieżąco oceni stan zębów i zdecyduje, które zabiegi można wykonać, a z którymi poczekać do rozwiązania.
Jakie zabiegi można wykonać w trakcie ciąży, a które są zabronione?
Leczenie stomatologiczne:
Może być przeprowadzane w każdym trymestrze ciąży. Chociaż najlepszy jest II i III trymestr ( 13, a 21 tydzień). Na początku ciąży często występują mdłości, wymioty, zmęczenie, a także ryzyko poronienia. To może być przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów dentystycznych. Jedynie ostry stan wymaga natychmiastowej interwencji bez względu na trymestr ciąży.
Znieczulenie:
W okresie ciąży powinno się ograniczyć dawki znieczulenia, ale nie znaczy, że leczenie zębów u kobiety w ciąży musi wiązać się z silnym bólem i stresem. Jeśli zachodzi taka konieczność można jak najbardziej podać znieczulenie. Musi ono być jednak dobrane tak, aby było w pełni bezpieczne dla dziecka i przyszłej mamy.
Leczenie kanałowe:
Jeśli występują objawy infekcji lub silny ból zęba i leczenie kanałowe jest niezbędne można je wykonać w ciąży. Dodatkowo, jeśli gabinet dysponuje nowoczesnym mikroskopem endodontycznym zminimalizowanie stanu zapalnego jest wtedy możliwe i bezpieczne. Bakterie rozprzestrzeniające się z chorego zęba na cały organizm są bardziej niebezpieczne niż jego leczenie.
Wybielanie zębów:
Wybielanie zębów każdą metodą jest w ciąży zabronione. Środki wybielające oparte są na związkach chemicznych, które niekorzystnie wpływają na zdrowie dziecka.
Zdjęcia RTG:
Zdecydowanie lepiej unikać narażania kobiety i dziecka na promieniowanie rentgenowskie. Natomiast jeśli zdjęcie RTG w ciąży jest ostatecznością o jego wykonaniu powinien zadecydować doświadczony lekarz i powinno być wykonane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.