Image

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów, to krótkotrwały odczuwalny ból występujący podczas spożywania gorących, zimnych, kwaskowych lub słodkich substancji.

Przyczyny powstawania nadwrażliwości zębów:

  • Odsłonięte szyjki zębowe- czyli delikatnej warstwy zębiny nazywanej cementem zębowym chroniącą ząb. Kiedy, ta warstwa ulega uszkodzeniu zakończenia nerwowe w zębie stają się bardziej podatne na bodźce, a to prowadzi do nadwrażliwości.
  • Erozja szkliwa- wynikająca z diety bogatej w kwasy np. cytrusy, napoje gazowane.
  • Używanie past o wysokim współczynniku ścieralności.
  • Zgrzytanie zębami może prowadzić do zużycia szkliwa tym samym zwiększając nadwrażliwość
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe takie jak refluks
  • Recescja dziąseł- cofnięte dziąsło odsłania korzenie zębów. Może to wynikać z naszego wieku lub z nieprawidłowego szczotkowania zębów.

Dieta, a problem nadwrażliwych zębów

Nie tylko kwasy mogą przyczynić się do nadwrażliwości, ale również dieta bogata w cukry. Ponieważ regularne spożywanie słodyczy i produktów bogatych w cukry proste prowadzi do rozwoju próchnicy, która może być przyczyną nadwrażliwości. Zamiast tego warto włączyć do diety produkty bogate w wapń i fosfor. Takie jak mleko, ser, ryby, ponieważ produkty te wspomagają remineralizację szkliwa. Należy również pamiętać, aby unikać bardzo gorących i zimnych napojów. Zdrowa dieta, to nie tylko korzyść dla naszych zębów, ale i dla całego organizmu.

Jak leczyć nadwrażliwość?

W warunkach domowych używajmy specjalnych past przeznaczonych do zębów nadwrażliwych oraz szczoteczki o miękkim włosiu. Poza szczotkowaniem należy pamiętać o higienie przestrzeni międzyzębowych i linii dziąseł. Ważnym elementem jest również nieprzepłukiwanie ust po myciu zębów, ponieważ pozostawienie substancji aktywnych na powierzchni zębów pozwoli im dłużej oddziaływać, co sprzyja skuteczniejszym obniżeniem nadwrażliwości.

A u stomatologa?

Kiedy zmiana nawyków higienicznych i stosowanie odpowiednich produktów nie przynoszą oczekiwanych efektów wtedy wizyta u stomatologa jest niezbędna. Jeśli podczas wizyty lekarz wykluczy poważniejsze schorzenia może zaplanować zabiegi wzmacniające szkliwo np. fluoryzację.
Walka z nadwrażliwością zębów wymaga działań profilaktycznych, stosowania się do zaleceń higienicznych, regularnych wizyt u stomatologa i odpowiedniej diety. Takie działania mogą znacznie poprawić komfort życia osobom dotkniętym tym problemem.

Oferujemy kompleksową gamę usług stomatologicznych oraz zapewniamy profesjonalną pomoc☺

Zapraszamy do naszego gabinetu!