Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm
Bruksizm, to nawykowe i niekontrolowane ruchy żuchwą, czyli zaciskanie i zgrzytanie. Ten nawyk może poważnie zaszkodzić zębom.
Czy da się z nim walczyć?
Bruksizm może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych i może mieć przebieg od łagodnego do ciężkiego. W łagodnych przypadkach może nie wymagać leczenia, ale w ciężkich przypadkach poprzez stały nacisk i tarcie może prowadzić do zaburzeń szczęki, uszkodzeń zębów.
Do innych objawów bruksizmu należą:
- bóle głowy, uszu
- nadwrażliwość zębów
- przygryzanie policzków
- nieprawidłowości w stawach skroniowo – żuchwowych
- pękanie szkliwa
Przyczyny bruksizmu nie są jeszcze do końca poznane. Prawdopodobnie jest to wieloczynnikowe schorzenie, powiązane z wieloma innymi kwestiami zdrowotnymi takimi jak:
- stres (najczęstsza przyczyna)
- bolesność w okolicy skroni
- wady zgryzu i jamy ustnej
- dziedziczenie choroby (wrodzona predyspozycja)
- zakażenia pasożytnicze
- wszelkiego rodzaju fobie
- niedobory witamin i minerałów
- zażywanie niektórych leków, np. psychotropowych
Leczenie bruksizmu u stomatologa
Wysoką skuteczność leczenia ma noszenie szyny stomatologicznej. Jest, to przezroczysta nakładka na dolny lub górny łuk zębowy nazywana również szyną relaksacyjną. Zakładana jest na noc dzięki czemu uniemożliwia tarcie o siebie zębów. Jednocześnie zmniejszą się siła nacisku odciążając napięte mięśnie. Taka szyna jest wykonywana na indywidualne zamówienie i dopasowana do szczęki lub żuchwy pacjenta.
U pacjentów, których dotyka bruksizm bardzo ważne jest ustalenie czynników, które powodują jego powstanie. Zależnie od ich pochodzenia, problem należy skonsultować min. z psychologiem, dietetykiem, neurologiem, fizjoterapeutą oraz stomatologiem, tak aby dobrać indywidualny plan leczenie.
Istotne w przypadku bruksizmu są regularne wizyty u stomatologa w celu sprawdzenia stanu zgryzu oraz uzębienia.