Próchnica ukryta - cichy „zabójca”
Próchnica ukryta jest bardzo niebezpieczna, ponieważ trudno ją rozpoznać, aby w miarę szybko zareagować.
To cichy wróg, którego nie widać gołym okiem, a który potrafi wyrządzić ogromną krzywdę naszym zębom i w konsekwencji doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych.
Próchnica zazwyczaj kojarzy nam się z widocznymi, zauważalnymi podczas codziennej higieny jamy ustnej ubytkami w zębach.
Próchnica ukryta jest bezbolesna i przez długi czas nie daje żadnych objawów, a co najgorsze, nie widać na zębie żadnych zmian. Rozwija się w miejscach trudno dostępnych i niewidocznych dla oka. Zazwyczaj między zębami i na powierzchniach stycznych zębów zachodzi proces, w którym bakterie wytwarzają kwas demineralizujący szkliwo powodujący rozpad tkanek. Nieleczona postępuje nadal niszcząc tkanki, by ostatecznie uwidocznić się na powierzchni zęba, co w konsekwencji może doprowadzić do leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba.
Jak więc powstaje próchnica ukryta?
- złe nawyki higieniczne – nieregularne szczotkowanie i nitkowanie zębów,
- nieodpowiednia dieta – spożywanie zbyt dużej ilości cukru oraz kwasotwórczych pokarmów,
- niektóre stany chorobowe np. cukrzyca mogą sprawić, że osoby te są bardziej podatne na jej rozwój
Leczenie próchnicy ukrytej
Skuteczne leczenie próchnicy ukrytej jest kluczowe, aby zapobiec dalszemu postępowi choroby. Zdarza się, że podczas badania klinicznego dentysta nie stwierdzi próchnicy, ale będzie ona widoczna dopiero po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego lub innego badania techniką obrazowania.
Leczenie polega na usunięciu zainfekowanej tkanki zęba i wypełnieniu ubytku specjalnym materiałem kompozytowym. W przypadku zaawansowanych zmian może być konieczne leczenie endodontyczne.